Oleje roślinne

Oleje roślinne to mieszanina estrów gliceryny i kwasów tłuszczowych (nasyconych i nienasyconych). Oleje zaliczamy do tłuszczy. Oleje roślinne uzyskuje się z roślin oleistych.

Najczęściej stosowane oleje roślinne to m.in. olej słonecznikowy, olej rzepakowy, olej lniany, olej sojowy, olej konopny, olej kukurydziany, olej orzechowy, olej rycynowy, oliwa z oliwek.

Oleje roślinne można zarówno stosować w diecie jak i w lecznictwie. Spośród ogromu ich rodzajów trudno wybrać te, które naprawdę będą służyć naszemu zdrowiu. Jednonienasycony kwas oleinowy zawiera m.in. oliwa z oliwek. Zaletą tego tłuszczu jest odporność na wysokie temperatury.

Zaś oleje zawierajęce wielonienasycone kwasy tłuszczowe są mniej odporne na działanie wysokich temperatur. Oleje takie zwykle mają zastosowanie w medycynie. Olej z wiesiołka czy ogórecznika zawiera kwas y-linolenowy zaś olej lniany zawiera kwas a-linolenowy. Z tego też powodu olej lniany jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia-nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 to substancje, których niedobór stwierdza się u większości ludzi. Ilość kwasów omega-3 jest bardzo wysoka w oleju lnianym, jest ona dwukrotnie większa niż w olejach rybnych.

Ponadto oleje lniane są zdecydowanie tańsze od koncentratów olejów rybnych. Kwasy z grupy omega-3 posiadają bardzo wiele zastosowań w medycynie, pomagają w chorobach sercowo-naczyniowych, stanach zapalnych, alergiach, nowotworach. Prócz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 olej lniany również zawiera te z grupy omega-6 co znacznie podnosi jego atrakcyjność z punktu widzenia naszej diety.

Prócz obecności kwasów nienasyconych oleje roślinne są pożyteczne ze względu na zawartość witaminy E i fitosteroli. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem zaś fitosterole pomagają obniżyć stężenie cholesterolu we krwi.

Adrian Sobczyński
Sklep Lniane.pl

Pełne zaufanie i bezpieczeństwo!

Jako jeden z pierwszych e-sklepów w Polsce, już roku 2006 posiadamy certyfikat Euro-Label. Ten europejski symbol jakości polecają oficjalne instytucje, miedzy innymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Euro-label

Infolinia:

801 000 308 42 299 68 62 510 275 559
Fax: 42 209 17 39
E-Mail: biuro@lniane.pl
SZYBKA DOSTAWA KURIER GLS

Koszt przesyłki na terenie Polski:

  • GLS – 16 zł
  • GLS płatność za pobraniem – 26 zł
*
  • Poczta Polska list polecony ekonomiczny
  • (płatność za pobraniem niedostępna, przesyłki o wadze max. 1kg)
  • - od 0g do 350g – 7,50 zł
  • - od 350g do 1000g – 8,30 zł
*
  • Poczta Polska list polecony priorytetowy
  • (płatność za pobraniem niedostępna, przesyłki o wadze max. 1kg)
  • - od 0g do 350g – 8,30 zł
  • - od 350g do 1000g – 11,00 zł
*
_
____
____________
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz sklep może działać lepiej.