Zastosowanie lnu

Len to roślina uprawna zielna jednoroczna lub bylina. Len to roślina o oleistych, małych nasionach. Obecnie len jest rośliną znaną na wszystkich kontynentach, nie zawsze jednak tak było.

Jego historia sięga 6000 lat przed Chrystusem. Wywodzi się ta roślina ze starożytnej Syrii. Następnie rozprzestrzeniała się jej uprawa na Europę i Afrykę. Len to roślina występująca w około 200 gatunkach, różnią się one między sobą chociażby kolorem kwiatów. Na pewno len nie kojarzy się nikomu z pięknymi kwiatami, a jednak może nas zaskoczyć ta roślina całą paletą kolorów – występują kwiaty koloru niebieskiego, różowego, białego, żółtego.

Każda część lnu znalazła z czasem zastosowanie: – część środkowa łodygi jest wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości przędz czesankowych, osnowowych i następnie tkanin. Część wierzchołkowa i korzeniowa służy do produkcji przędz zgrzebnych wątkowych. – paździerze lniane w połączeniu z substancjami klejącymi dają się zastosować jako płyty paździerzowe, tworzywa drewnopochodne, podobne do płyt wiórowych. – nasiona oleiste mają bardzo wiele zastosowań, głównie w produkcji żywności – oleju, pokostu, jak i w przemyśle farmaceutycznym i medycynie. Oleje lniane stosowane są szeroko w codziennej diecie jako bogate źródło kwasów nienasyconych. Ponadto olej lniany stosuje się m.in. do produkcji mydła szarego, do produkcji środków na oparzenia i odmrożenia (łączony jest on wtedy z wodą wapienną). – z siemienia lnu wytłacza się również olej lniany dla celów technicznych m.in. do wyrobu farb olejnych, linoleum, cerat. – krótkie włókna z przyklejonymi paździerzami wykorzystuje się do produkcji wysokogatunkowego papieru. – naturalnie ze względu na piękne kwiaty lnu wykorzystywany jest on także z powodzeniem jako roślina ozdobna.

Adrian Sobczyński
Sklep Lniane.pl

Pełne zaufanie i bezpieczeństwo!

Jako jeden z pierwszych e-sklepów w Polsce, już roku 2006 posiadamy certyfikat Euro-Label. Ten europejski symbol jakości polecają oficjalne instytucje, miedzy innymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Euro-label

Infolinia:

801 000 308 42 299 68 62 510 275 559
Fax: 42 209 17 39
E-Mail: biuro@lniane.pl
SZYBKA DOSTAWA KURIER GLS

Koszt przesyłki na terenie Polski:

  • GLS – 16 zł
  • GLS płatność za pobraniem – 26 zł
*
  • Poczta Polska list polecony ekonomiczny
  • (płatność za pobraniem niedostępna, przesyłki o wadze max. 1kg)
  • - od 0g do 350g – 7,50 zł
  • - od 350g do 1000g – 8,30 zł
*
  • Poczta Polska list polecony priorytetowy
  • (płatność za pobraniem niedostępna, przesyłki o wadze max. 1kg)
  • - od 0g do 350g – 8,30 zł
  • - od 350g do 1000g – 11,00 zł
*
_
____
____________
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz sklep może działać lepiej.